Jak wygląda wymiana pionu kanalizacyjnego?
Jeżeli chcemy, by instalacja kanalizacyjna posłużyła nam przez wiele lat, konieczne jest jej regularne udrażnianie oraz prawidłowe użytkowanie. Co jednak zrobić, gdy znajduje się ona w tak złym stanie, że wymaga wymiany?
Jak dbać o instalację wodno-kanalizacyjną
Wymiana pionu kanalizacyjnego to kwestia prosta, lecz przy tym nierzadko wymagająca przeprowadzenia generalnego remontu. Dlatego, jeżeli chcemy utrzymać go w doskonałym stanie, starajmy się użytkować kanalizację w odpowiedni sposób. Dobrą praktyką będzie zaprzestanie stosowania w niej silnych detergentów służących do udrożniania, a także niewlewanie do niej gorących ścieków czy resztek jedzenia - wysoka temperatura może uszkodzić rury, a tłuszcz i inne substancje - przyczynić się do odkładania osadu na ich wewnętrznych ściankach.
Oprócz tego konieczne jest również zatrudnianie specjalistów, którzy będą dokonywać regularnych kontroli stanu technicznego oraz przeprowadzać okresowe czyszczenie instalacji kanalizacyjnej.
Wymiana instalacji kanalizacyjnej
Co jednak, gdy instalacja jest już w tak złym stanie, że konieczna jest jej wymiana? Po pierwsze, należy usunąć stare rurociągi. Choć zajęcie to jest nieskomplikowane, zarazem nie należy do najłatwiejszych. Gdy już się z nim uporamy, przyjdzie czas na ułożenie nowych rur. Ponieważ w obecnych czasach są one wykonywane z polipropylenu lub PCV, ich przycinanie i instalacja są znacznie łatwiejsze, niż wcześniejsze pozbycie się np. starych rur żeliwnych. Po skróceniu ich do odpowiednich długości oraz ułożeniu we właściwych miejscach pora na szlifowanie zadr i wygładzenie przyciętych końców - w ten sposób zapobiegniemy osadzaniu się w nich zanieczyszczeń, które w przyszłości mogą przyczynić się do zmniejszenia światła w rurach. Następnie smarujemy uszczelki pastą poślizgową i montujemy je, wprowadzamy wszelkie ewentualne poprawki i łączymy rurociągi.
Układając podejścia do sanitariatów, powinniśmy pamiętać o zachowaniu spadku w kierunku pionu - umożliwia on swobodne spływanie ścieków. Spadek ten powinien wynosić co najmniej 2 cm na każdy metr długości rury. Należy też zadbać o wystarczająco wysoką średnicę rur oraz o wentylację pionów. Dobrą praktyką będzie również układanie ich w formie łagodnych łuków zamiast ostrych zakrętów.