Jakie rury odpływowe są najbardziej narażone na zatykanie?
Zator w kanalizacji to nie lada kłopot – na początku może jedynie utrudniać wykonywanie codziennych czynności w łazience czy też kuchni, a z czasem nawet zupełnie to uniemożliwić. Grozi też zalaniem pomieszczenia. W których rurach odpływowych najczęściej dochodzi do niedrożności? Wyjaśniamy!
Jakie są najczęstsze przyczyny zatorów w kanalizacji?
Problem zatkania kanalizacji najczęściej występuje w łazienkach i kuchniach i to tam zwykle konieczne okazuje się profesjonalne czyszczenie rur odpływowych połączone z ich udrażnianiem. To właśnie rury prowadzące odpływ ze zlewów, umywalek i sedesów są wyjątkowo podatne na powstawanie zatorów. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są błędy dotyczące użytkowania odpływu – umieszczanie w nim przedmiotów i wlewanie substancji, które nie powinny się tam znaleźć, takich jak np. resztki żywności, zużyty olej, ręczniki papierowe, tampony, podpaski czy włosy.
Na zatykanie szczególnie narażone są też rury odpływowe, przy których instalacji popełniono błędy. Przede wszystkim dotyczy to zbyt małego spadku rur albo ich za małego przekroju. Oba te czynniki, a także zbyt duża liczba łączeń w układzie, mogą odpowiadać za powstawanie blokad w kanalizacji.
Najskuteczniejsze metody czyszczenia rur odpływowych
W przypadku niewielkich zatorów niekiedy wystarczającym rozwiązaniem są domowe sposoby czyszczenia rur odpływowych – użycie przepychaczki, mieszanki wody z octem czy też preparatów do udrażniania kanalizacji w płynie czy granulkach, które są dostępne w sklepach. Aby jednak trwale zlikwidować problem, często konieczna okazuje się pomoc specjalistów od czyszczenia rur odpływowych.
Profesjonalne ekipy stosują techniki mechaniczne lub nowoczesne metody wysokociśnieniowe – w zależności od przyczyny powstania niedrożności.