Kiedy wymienia się piony kanalizacyjne?
Prawidłowo zainstalowany pion kanalizacyjny powinien posłużyć nam przez kilkadziesiąt lat. O tym, że najwyższy czas go wymienić, mogą nas ostrzec określone sygnały.
Po czym poznać, że czas na wymianę instalacji kanalizacyjnej
Niestety, nie da się dokładnie przewidzieć idealnego czasu na wymianę pionu kanalizacyjnego. Wszystko zależy bowiem od takich czynników jak sposób ułożenia, jakość zastosowanych komponentów czy wreszcie sposób użytkowania instalacji przez domowników. Choć z założenia instalacja kanalizacyjna powinna sprawnie funkcjonować przez dziesiątki lat, w praktyce zdarza się, że nawet kilkunastoletnie piony wymagają daleko idącej interwencji hydraulika.
Oprócz wyżej wymienionych czynników równie problematyczne jest osadzanie się przez lata osadów na wewnętrznych ściankach rur, które znacznie redukują w nich światło, a z czasem mogą doprowadzić do ich całkowitego zatkania. Dlatego konieczne jest regularne udrażnianie kanalizacji.
Konieczność wymiany pionu kanalizacyjnego może zostać zasygnalizowana przez szereg czynników, wśród których wymienić można m.in. wybijanie w toalecie, zatykające się odpływy czy niskie ciśnienie w kanałach.
Zdarza się, że wskutek nagromadzenia się wewnątrz osadów i kamienia (ten ostatni wytwarza się w wyniku działania twardej wody) nieprawidłowo pozycjonowana lub posiadająca nie dość stromy spadek rura jest wyjątkowo trudna, jeżeli nie niemożliwa, do udrożnienia. W takiej sytuacji może okazać się konieczne zastąpienie jej nową. Warto tu jednak posunąć się o krok dalej i wymienić całą kanalizację. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu przez wiele następnych lat, lecz także zyskamy sposobność wymiany niskiej jakości rur czy skorygowania ich położenia (dotyczy to szczególnie wadliwych i produkowanych tanim kosztem kanalizacji z lat 70. i 80., które w obecnych czasach sprawiają najwięcej problemów).
Jak dbać o instalację kanalizacyjną
Możemy oddalić konieczność wymiany kanalizacji poprzez jej prawidłowe użytkowanie. W tym celu powinniśmy zlecać jej regularne udrażnianie, a także zaprzestać wylewania do niej gorących ścieków (np. zupy) czy resztek jedzenia - tłuszcz i inne substancje mogą łatwo osiąść na wewnętrznej ściance rury. Warto również ograniczyć stosowanie silnych lub żrących środków chemicznych do udrażniania.