Najczęstsze przyczyn zapychania odpływów
Jedną z częstszych przyczyn wzywania pogotowia kanalizacyjnego jest zapychający się odpływ. W takim przypadku konieczne jest czyszczenie i udrożnienie kanalizacji, które pozwala na przywrócenie sprawnego systemu odprowadzania ścieków. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie są przyczyny zapychania się odpływów. Często zdarza się tak, że można uniknąć tego problemu. Wystarczy pamiętać o tym, czego nie można wyrzucać do zlewu czy toalety. Jakie są najczęstsze przyczyny zapychania się odpływów?
Czego nie wolno wyrzucać do toalety i do zlewu?
Wielu osobom zdarza się wyrzucać do kanalizacji przedmioty, które nie powinny się tam znaleźć. Skutkiem takich działań często jest konieczność czyszczenia kanalizacji i przepychania rur, co nie zawsze udaje się zrobić domowymi metodami. Wówczas należy wezwać pogotowie kanalizacyjne, które dysponuje profesjonalnym sprzętem. Do odpływu nie można wrzucać między innymi włosów.
Właśnie dlatego dobrze zaopatrzyć się w specjalne osłony, które nie tylko je zatrzymują, ale również dzięki nim można je regularnie usuwać. To niewielki wydatek, dzięki któremu odpływ się nie zapcha. Niestety w zlewach czy toaletach często lądują również inne przedmioty, których nie można tam wrzucać. Są to między innymi:
- resztki żywności i fusy,
- oleje,
- podpaski,
- tampony,
- waciki,
- patyczki higieniczne.
Co jeszcze może powodować zapychanie się odpływu?
Przyczyn zapychających się odpływów należy się doszukiwać nie tylko w przedmiotach, które są do nich wrzucane. Na ich drożność wpływa również regularne czyszczenie odpływu, niezależnie od tego, czy są zapchane, czy nie. Korzystając z takich usług przynajmniej raz do roku, można uniknąć problemu zapychającej się kanalizacji. Problematyczne okazują się również oznaki korozji.
Czasami zdarza się też tak, że dochodzi do awarii na skutek działania czynników zewnętrznych, na przykład wejścia korzeni drzew do podziemnych rur. Trudno przewidzieć takie zdarzenie, jednak wówczas zwykle jest konieczne czyszczenie WUKO, czyli skorzystanie z pojazdu asenizacyjnego, który udrażnia kanalizację metodą wysokociśnieniową.