Odprowadzanie wody deszczowej w świetle prawa
Deszcz jest zjawiskiem atmosferycznym, z którym w klimacie panującym w Polsce mamy do czynienia stosunkowo często. Znaczne opady mogą powodować gromadzenie się wody na posesjach. Każdy właściciel powinien zadbać o jej odprowadzenie, co pozwoli uniknąć wielu problemów. Jak to zrobić? Co na ten temat mówi obowiązujące prawo?
Zasady odprowadzania wody deszczowej
Zgodnie z zapisami w prawie o warunkach technicznych dotyczących budynków oraz ich umiejscowienia, woda opadowa powinna zostać zagospodarowana na posesji, na którą trafiła. Oznacza to, że nie można odprowadzać jej na posesje znajdujące się obok ani na ulicę. Jak więc nie łamiąc prawa pozbywać się wody opadowej? Najprostszym sposobem jest pozwolenie jej na spływanie na teren nieutwardzony. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z wieloma konsekwencjami, których właściciele posesji z reguły chcą uniknąć.
Innym sposobem jest odprowadzenie wody do kanalizacji opadowej. W tym przypadku jednak musimy najpierw sprawdzić, czy istnieje możliwość podłączenia do niej własnej posesji. Alternatywą dla tego sposobu odprowadzania deszczówki zbieranie wody w odpowiednich zbiornikach retencyjnych takich jak specjalnie przygotowane w tym celu konstrukcje. Woda ta może zostać wykorzystana na wiele innych sposobów, co z kolei pozwala zaoszczędzić zużycie tego surowca.
Kto może zająć się wykonaniem odpowiedniej instalacji?
Jeżeli chcemy użyć wody opadowej np. do spłukiwania wody w toalecie czy prac gospodarczych, konieczne zazwyczaj okazuje się skorzystanie z ofert firmy oferującej usługi instalacyjne. W Poznaniu znajdziemy fachowców z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Mogą oni zająć się stworzeniem specjalnych konstrukcji zgodnie z wytycznymi zawartymi w obowiązującym prawie.